Gebeliğin ilk dönemini kötü geçiren anne adayları bulantı ve kusma ile sıvı ve vitamin kaybına uğrar. Ayrıca hormonların sebep olduğu hassasiyet ile birçok koku rahatsızlık verir. Tüm kokuların işkence halini aldığı bugünlerde sağlıklı beslenme pek mümkün olmayabilir. Anne adayları bu dönemde bebeklerini iyi beslemediklerine dair vicdani rahatsızlık duymalarına gerek yoktur. Çünkü bu dönem genetik yapısına göre ilerleyen bir dönemdir. Hamilelikte doğru beslenme kurallarına uymak gereklidir.

Kahvaltı
Gebelikte sabah bulantıları kahvaltı yapma isteğini azaltır. Tercihler de bulantıları bastırması için genelde tuzlu yiyeceklerden seçilir. Çalışan anne adayları müsli gibi pratik yiyecekler tüketebilirler. Kesinlikle kahvaltı öğünü atlanmamalıdır

Yumurta
Hamilelikte doğru beslenme için Günde bir tane ya da haftada en az üç tane olmak üzere yumurta yenmelidir. Protein açısından çok zengin olan yumurta bebeğinizin beyin gelişimine katkıda bulunur. Gebelikte tüketilen yumurtaların az pişmiş ya da çiğ olmaması gerekir.

Süt-Yoğurt-Peynir
Anne adaylarının artan kalsiyum ihtiyaçları süt, yoğurt ve peynirle karşılanabilir. Bebeğin kemik ve diş gelişimi için de mutlaka süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Bu protein ve kalsiyum deposu besinler, kahvaltılara çeşitlilik sağlarlar ve özellikle peynir, tuzlu yapısıyla sabah bulantılarını bastırmada büyük rol oynar. Hamilelik döneminde oluşan kabızlıklar için ise yoğurt çözüm olabilmektedir.

Et Ve Et Ürünleri
Kırmızı et muhteşem bir demir kaynağıdır. Bu yapısıyla mutlaka gebelerin mönülerinde bulunması gerekir. Hayvansal besinleri sevmeyenler en azından gebelik döneminde farklı metotlar deneyerek et tüketmeye çalışmalılardır. Az pişmiş ya da pişmemiş olarak tüketilen salam, sosis gibi et ürünleri tercih edilmemelidir.

Katkı Maddeli Gıdalar
Tükettiğimiz besinlerin birçoğunda bulunan katkı maddeleri konusuna karşı, gebelik döneminde daha hassas olmalıyız. Asitli içecekler, hazır çorbalar, gıda boyası ve tatlandırıcı içeren pakete girmiş bir çok yiyecek gebelik döneminde bebeği ve sağlığını riske atar.

Sebze Ve Meyveler
Hamilelikte doğru beslenme için annenin ve bebeğin ihtiyaç duyduğu vitaminler meyve ve sebzelerin içinde mevcuttur. Bunları hap şeklinde almak yerine her öğünde taze olarak almak daha sağlıklıdır. Bulunan mevsime göre seçim yapılmalı, olabildiğine organik olanları tercih edilmelidir. Meyvelerin suyunu çıkarıp tüketmek yerine posalarıyla birlikte tüketmek gerekir.

Balık Tüketimi
Omega3 bakımından zengin olan balık, mutlaka haftada bir tüketilmelidir. Gebelik döneminde cıva içerebilecek balık türlerinden, suşi ve deniz kabuklularından uzak durulmalıdır.

Kuruyemişler
Başta ceviz olmak üzere fıstık, badem, fındık ara öğün olarak tüm kuruyemişler tüketilebilir. Yüksek enerji verirler. Kalorileri fazla olduğu için kilo kontrolü yapan gebeler aşırı tüketmemelidir.

Bol Su
Bol su tüketimi hem annenin hem de bebeğin sağlığı için olmazsa olmazdır. Günde minimum 8 bardak su içilmelidir. Gebelik kaynaklı baş ağrısı, ödem, kabızlık, ciltte kuruluk gibi rahatsızlıkların hepsi bol su içerek hafifletilebilir.

Sigara – Alkol
Kesinlikle tüketilmemelidir. Bazı doktorlar gebenin bir anda gelen her türlü kısıtlamayla stres olmaması için çok az olmak şartıyla izin verse de kendisini ve bebeğini düşünen anne adayları sigara ve alkol tüketiminden uzak durmalıdırlar.