Anne sütü, hemen her canlının yavrusunu beslemesinde önemli bir yer tutar. Bebeği enfeksiyonlara karşı korumakla kalmayan anne sütü, bebeğin büyüme ve gelişmesinde ihtiyacı olan tüm besinleri içinde barındırır. Anne sütü emen çocuklarda ishal, solunum yolu gibi enfeksiyon hastalıkları daha az görülür ve daha hafif atlatılır. Ayrıca kanser, diyabet, alerji ve diş eti hastalıkları gibi hastalıklara da daha az rastlanmaktadır. Buna ek olarak, meme emme işlemi gerçekleştiği için çocukların yüz kasları ve kemiklerinde güç ve gelişim gözlemlenmektedir.Peki, yeri doldurulamayan ve yavrular için çok önemli bir besin kaynağı olan anne sütünün özellikleri nelerdir?

– Her daim temiz, ucuz ve bebeğe uygundur.

– içeriğindeki besin öğeleri ile bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar.

– Koruyucu etmenleri içerir.

– Sindirime yardımcı olan aktif maddeler barındırır.

– içeriğinde enfeksiyonu önlemeye yardımcı bağışıklık ögeleri bulundurur.

– büyüme ve gelişme için hormon etmenleri içerir.

– Mide ve solunum yolu enfeksiyonlarının görülme oranını düşürür.

– Çene, diş ve kas gelişiminde önemli rol oynar.

– diyabet, obezite, hipertansiyon, koroner kalp hastalığı gibi bazı kronik hastalıkların oluşumunu engellemeye yardımcıdır.

– Alerjik reaksiyonlara karşı koruyucudur.

– Emzirme bebek ile anne arasında bir bağ oluşturur.

– bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.

Emzirmenin Anneye Faydaları nelerdir?

Anna sütünün özellikleri bunlarla da bitmez. Emzirme sayesinde anne de sağlığını korur. Bebeğin annesini emmesi ile göğüs kanseri, yumurtalık (over) kanseri ve osteoporoz (kemik erimesi) riski azalır ve annede idrar yolları enfeksiyonu görülme oranı düşer. Emzirme süresinin uzunluğuyla doğru orantılı olarak kanser olma riski azalmaktadır. Doğumdan hemen sonra başlayan emzirme ile annenin doğum sonrası oluşabilecek kanama riskini azaltır. Emzirme ile ilk 6 ay için ovulasyon (yumurtlama) ve menstrüel siklu (adet görme) gecikir. Bununla bağlantılı olarakanneninadet kanamaları başlamamış ve anne tam emzirme yapıyor ise ilk 6 aylık sürede gebe kalma ihtimali çok düşüktür. Ama eğer adet kanamaları başlamışsa ve tam olarak emzirme yapmıyorsaya da bebek 6 aylık olmuşsa aile planlaması yöntemlerine başvurulmalıdır.Anne sütünün özellikleribilinmeli ve buna uygun bir emzirme yöntemi izlenmelidir.