Tüp bebek nedir? Tüp bebek tedavisinde, anne adayından yumurta hücreleri, baba adayından ise sperm hücreleri alınarak laboratuvar ortamında değerlendirilir. Yapılan değerlendirme ve işlemlerden sonra anne adayının rahmine tekrar transfer edilir. Tüp bebek tedavisi, yardımcı yöntemler arasında başarı oranı en yüksek olan yöntemdir.

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tüp bebek nedir? Sorusunun ardından aşamalara geçelim. Tüp bebek tedavisinde aşamalar her merkezde aynıdır ve değişiklik göstermez. Bu aşamalar:

 • Hasta ile tedavi öncesi ön görüşme: Çiftin kısırlık durumu ve çifte uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir.
 • Yumurtaların uyarılma aşaması: Bu aşamada anne adayına yaklaşık 15 gün boyunca ilaç tedavisi uygulanır ve yumurtalıkların uyarılması amaçlanır. Bu aşama süresince anne adayı sık sık tedavi merkezine gitmeli ve yumurtalıklarının durumunu ultrasonla kontrol ettirmesi gerekir.
 • Yumurtaların toplanması: Yumurtaların belirli bir olgunluğa ulaştığı tespit edilince, anne adayına çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğneden 36 saat sonra yumurtalar toplanır ve işlem yaklaşık 20 dk sürer. İşlem bittikten birkaç saat sonra anne adayının evine dönmesinde sakınca yoktur.
 • Döllenme aşaması: Yumurtaların toplanması esnasında baba adayından da sperm örnekleri alınır ve anne adayından alınan yumurtalarla birlikte laboratuvara gönderilir ve üreme hücreleri içerisinden en kalitelileri seçilir ve döllenme gerçekleştirilir. Döllenen yumurtalar iki ya da beş gün boyunca inkübatörde bekletilir daha sonra aralarından en kaliteli embriyolar tercih edilir ve transfer için hazırlanır.
 • Embriyo transferi: Bu aşamada en kısa süren aşamadır. Seçilen kaliteli embriyo, anne adayının rahmine yerleştirilir. Transfer işleminde herhangi bir anestezik ilaca ihtiyaç duyulmaz ve anne adayı herhangi bir acıya maruz kalmaz. Anne adayının yaşı, kısırlık sorunu ve bebek deneme sayısına bağlı olarak transfer edilecek embriyo sayısı belirlenir. Yasal olarak en fazla iki adet embriyo transfer edilebilir. Embriyo transferi tamamlandıktan sonra, anne adayı birkaç saat dinlendirilir daha sonra evine gidebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yasal Koşullar

Tüp bebek tedavisi, kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin vücut dışında yapay bir ortamda bir araya getirilerek döllenmesi ve anne adayının rahmine tekrar transfer edilmesidir. Bu tedavi herkese yapılmamakla beraber tedavinin uygulanabilmesi için gerekli bazı koşullar vardır.

Kadının yumurtalarında veya erkeğin spermlerinde bir azalma olması durumunda, bu üreme hücrelerinin hareketliliğinin azalması durumunda, var olan spermlerin kalitesinin gebelik için yeterli olmaması gibi durumlarda tüp bebek tedavisine başvurulur.
Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Yardımı Hangi Şartlarda Alınabilir?

 1. Çiftin doğal yollarla bebek sahibi olamadığı kanıtlanmalıdır.
 2. Çift yasal olarak 3 yıldır evli olmalı ve daha önceden çocuk sahibi olmamış olmalıdır.
 3. Son üç yılda üremeye yardımcı yöntemlerin uygulandığına ve bu yöntemlerin başarısız olduğunun belgelenmesi gerekir.
 4. Yumurtalık rezervleri kadının yaşı ile doğrudan ilişkili olduğu için anne adayının yaşı en az 23 en fazla 40 olmalıdır.
 5. Eşlerden birinin en az beş yıldır sigortalı olması ve 900 gün sağlık sigortası primi yatmış olmalıdır. Kişinin son 90 gündür çalışıyor olması gerekir.
 6. Bu şartları karşılayan çiftlerin tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmaya engel teşkil edecek bir hastalığının olmadığı doktor raporu ile tespit edilmelidir.

Yukarıdaki şartlar karşılayan çiftler, ilk denemede tedavi masraflarının %30’u, ikinci denemede ise masrafların %25’i devlet tarafından karşılanmaktadır. Devlet desteği almadan tedaviye katılmak isteyen çiftler üç kez tüp bebek tedavisi görmektedirler. Bu tedavilerin ardından bebek sahibi olma oranı %95 civarındadır.