Kadınlar için hamilelik dönemi ne kadar önemliyse, çocuk doğduktan sonraki dönemde son derece önemlidir. Yeni anneliğe adım atan bireyler, savunmasız ve yardıma muhtaç bebekleri ile ilgilenirken bazı detayları atlayabilmektedirler. Ancak bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli konu bebeklerin aşı takvimi olmaktadır. Doğduğu andan itibaren yapılması gereken tüm aşılar bebekler için hem koruyucu bir kalkan görevi görmekte hem de hastalıklara karşı savaşarak sağlıkla büyümelerine yardımcı olmaktadır.

Bulaşıcı Hastalıkların Aşı Zamanlarına Dikkat Edin

Bebek aşı takvimi her yıl Sağlık bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Bilmeyen ya da doktorundan bilgi almayan anneler adına internet sitelerinden de duyurulan aşı takvimleri ile ihmal etmeden düzenli olarak aşı yaptırmak son derece önemlidir. Üstelik bebeklerin ilk aylarında yaptırılan bulaşıcı ve tehlikeli hastalıkların aşılarına dikkat etmek iste daha büyük önem taşımaktadır. Bebeğe doğduğu anda, 1.ayında ve 6.ayın sonunda olmak üzere toplamda üç sefer hepatit B aşısı yapılması gerekmektedir. Bunun yanında ise 2. Ayın sonunda verem aşısı, 18. Ve 24. Ayların sonunda da hepatit A aşısı yaptırılmaktadır. Bunlara ek olarak diğer bir bulaşıcı hastalık aşısı olan suçiçeğinin ise bebeğin 12.ayının sonunda yapılmasında fayda vardır.

Aşı Sürelerini Geçirmeden Kontrollü İlerleme Sağlayın

Bebeklerin ve çocukların ortaöğretim 8.sınıfın sonuna kadar düzenli yaptırmaları gereken pek çok aşı bulunmaktadır. En önemlileri bulaşıcı hastalıkların aşıları gibi gözüksede vücut gelişimlerini tam olarak tamamlayabilmeleri adına olmaları gereken pek çok aşı bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise belirtilen aşı sürelerinin gecikmeden uygulanmasıdır. Aşı süresi geçtiği takdirde vücudun direnci düşerek aşıya karşı bağışıklık sağlayamamaktadırlar. Bu nedenle bebekler olmaları gereken diğer aşılar ise şu şekildedir: erişkin tipi- Difteri Tetenoz aşısı ilköğretim 8.sınıfta, çocuk felci aşısı bebeklerde 6.ayın sonunda ve 18.ayın sonunda, Pnömokok aşısı, bebeklerde 2.ayın, 4.ayın ve 6.ayın sonunda, Hib aşısı ise bebeklerde 2.ayın, 4.ayın ve 6.ayın sonunda süreleri geçirilmeden ve dikkat edilerek uygulanmalıdır.  Sağlık Bakanlığı bebeklerin olmaları gereken bebek aşı takvimi bu şekilde sıralamıştır.