Birçok kadının ne yazık ki yaşayabildiği, müdahale etmede herhangi bir gecikme olursa durumu tehlikeli bir hale getirebilecek olan önemli bir sorundur. Belirtmek gerekir ki dış gebelik bazen hiçbir belirti göstermeden de oluşup gelişebilmektedir. Böyle durumlarda gebeliğin normal mi yoksa dış gebelik mi olduğu ancak kontrollerin sonucunda anlaşılabilmektedir. Problem hamileliğin ilk zamanlarında fark edilmeyebilir çünkü normal hamilelikte görülen belirtilerden farklı bir durum gözlenmez. Böylece dış gebeliğin de ilk belirtileri adet gecikmesi, mide bulantısı, göğüslerin hassas hale gelmesi gibi bilindik faktörler şeklinde ortaya çıkacaktır. Dış gebelik ilerledikçe alışılmadık durumlar görülür.

Vajinal Kanamalar Oluşur

Bu kanamalar normal regl dönemi kanamalarından farklılaşmaktadır. Kanamanın tipik belirtisi; sıkça durup yeniden başlaması şeklinde ortaya çıkar. Kanın rengi açık veya koyu renkte olabilmektedir. Kişi özellikle hamileliğini henüz öğrenmediyse bu kanamayı regl kanaması sanabilir. Hastaneye gitme nedenlerinin başında bu kanamalar gelmektedir.

Omuz Ağrıları Şiddetli Olabilir

Dış gebelikte omuz ağrıları görülebilmektedir. Bunun sebebi çok kesin olarak tespit edilememiş olsa bile, özellikle kişinin uzandığı zamanlarda bu ağrıları daha fazla hisseder hale geldiği gözlemlenmiştir.

 Tek Taraflı Karın Ağrılarına Dikkat Edin

Bu bölgedeki ağrılar dış gebeliğin önemli belirtileri arasında bulunmaktadır ve dikkate alınmalıdır. Dış gebelikte bu tip ağrılar genelde karnın tek bir yönünde olur ve oldukça şiddetli ve sürekli biçimde meydana gelir.

İshal Ve Kusma Görülebilir

Dış gebelik probleminde hastada ishal ve kusma şikayetleri sıkça görülmektedir.

Sindirim Sisteminde Sorunlar Çıkabilir

Tuvalete çıktığınız zamanlarda karnınızın alt bölümünde bir takım ağrılar hissedebilirsiniz.

Baş Dönmesi Ve Gözlerin Kararması Gibi Diğer Belirtiler

Dış gebelik belirtileri nelerdir? Dış gebelikfark edilmeden karnın içine kanama başlamışsa eğer; özellikle karnın tek tarafının şiddetli olarak ağrıması ve omuza vuran ağrılar daha sık görülebilir. Böyle bir durumda tansiyonun düşmesi ve bunun sonucu olarak da kişinin baş dönmesi ve göz kararması ile beraber baygınlık hissetmesi beklenilebilir.

Dış gebeliğe zamanında müdahale edilmezse, hastanın hayatı ciddi olarak tehlikeye girebilmektedir. Hastada iç kanama sorunu başladıysa çok acil olarak yardım alması gerekmektedir.