Gebelik sırasında sık sık doktor muayenesine gidilse de doğumdan sonra kadınların birçoğu bunu ihmal eder. Oysa hem sağlık açısından hem de bilgi almak için doktorunuza doğumdan sonra görünmenizde fayda var. Doğum sonrası doktor kontrolü, atlanmaması gereken bir detaydır.

Doğumdan Kaç Gün Sonra Doktor Muayenesi Gereklidir?

Sezaryen ya da normal doğum olsun fark etmez, doğumdan sonraki 1-3 hafta aralığında doktor muayenesine gitmeniz tavsiye edilir. Yine de bu süreler doktora göre değişiklik gösterebiliyor. Doktorunuz daha önceden tavsiye ettiği takdirde bu süre daha sonraki haftalara da denk gelebilir.

İlk Muayenede Hangi Kontroller Yapılır?

İlk muayene sezaryen veya vajina dikiş yerleri kontrol edilir, kesi ile ilgili herhangi bir sorunun olup olmadığı saptanmaya çalışılır. Rahmin küçülme durumu ultrasonla kontrol edilir. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda bazı vitaminler almanız da gerekebilir. İlk muayenede genellikle kilo vermek için hemen diyete başlamamanız gerektiği, spor yapmaktan bir süre uzak durmayı ve yürüyüşlerle yetinmeniz, vajinal bölgenin temizliği ile ilgili bazı bilgiler verilir.

İkinci Muayenede Hangi Tetkikler Yapılır?

Genelde doğumdan sonraki 8. haftada ikinci muayene yapılır. Bu muayenede smear testi (enfeksiyon; kanser ve başka sorunların olup olmadığını belirlemek için yapılan rahim ağzı testi) ve jinekolojik muayene yapılır. Bu muayenede doğum kontrol yöntemleri hakkında da bilgi verilir ve bir yöntem tercih edilir. Halk arasında yanlış bir inanış olarak emziren kadının hamile kalmayacağı düşünülse de gerçek böyle değil. Doğumdan yaklaşık üç hafta sonra (ovülasyon) yumurtlama başlar. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda sizin için en uygun doğum kontrol yöntemini seçebilirsiniz.

Doğum kontrol yöntemi olarak bazı durumlarda spiral öneriliyor. Bunun için doğumdan 4 – 6 ay sonrasında tekrar kontrole gidilmesi gerekir. Bundan sonra kontroller daha seyrek olmaya başlıyor. Kimi doktorlar muayenelerini 6 ayda bir yaparken kimileri de yılda bir defa muayene isterler.

Bebeğin Muayeneleri

Tabii sizin olduğu kadar bebeğinizin sağlığı için de doğum sonrası doktor kontrolü muayene şart. “Sağlıklı çocuk takibi” ile bebeğinizin boy, kilo gibi özellikleri ve refleksleri ölçülerek gelişmesinde herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol ediliyor.