Hamilelik süreci kadının vücudunda değişikliklerin yoğun olarak yaşandığı bir süreçtir. Fazla kilolanma ve yağlanmanın haricinde hamilelik süreci kadın vücudunda duruş bozukluklarına, omuz, boyun, sırt ve bel bölgelerindeki ağrılarına sebep olur. Kolay doğum süreci ve gereksiz kilo alımını engellemek için hamilelik döneminde, doğum kilolarını ve duruş bozukluklarını engellemek amacıyla hamilelik sürecinden sonra spor yapılması oldukça önemlidir. Yoga esnek hareketleri, nefes egzersizleri sayesinde hamilelik ve sonrasında yapılabilecek en sağlıklı sporlardan biridir. Hamilelik yogası size rahatlık verecektir.

Doğum Sonrası Hamilelik Yogasına Ne Zaman Başlanmalıdır?

Gebe doğumu normal yollar ile gerçekleştirmiş ise doğumdan yaklaşık 2 ay sonra, sezaryen doğumlarda yaklaşık 3 ay sonra hamilelik yogası uygulamasına başlaması tavsiye edilir. Eğer doğum sırasında bazı komplikasyonlar gerçekleştirdiyseniz egzersizlere başlamadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Doğum Sonrası Hamilelik Yogası Hareketleri Nelerdir?

Öncelikle yoga sadece hareketle oluşan bir spor değildir, yoga yaparak ruhunuzu da gençleştirebilirsiniz. Yoga yapmadan önce odayı havalandırın, lavanta gibi rahatlık veren kokuları sıkın ve televizyon telefon gibi dijital ortamları kapatın. Burundan nefes alarak ağızdan verme tekniği ile hareketleri gerçekleştirin. Hareketleri yaparken zorlu bir operasyon çıktığınızı unutmayın. Hareketleri vücudunuzu fazla yormadan, kademe kademe seviye yükselterek ilerleyin.

Doğumdan sonra fit bir vücuda sahip, pozitif düşünceler ile yüklü bir anne olmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz yoga hareketlerini hep birlikte inceleyelim. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve iki elinizi göğe doğru kaldırarak esneyin. Hafifçe geriye doğru esneyerek sırtınızın kaslarını çalıştırın. Ellerinizi başınızın üstüne birleştirerek ağaç hareketi gibi ayağınızı dizin üstüne koyarak bir süre bekleyin ardın bu hareketi iki ayağınızla da uygulayın ve sandalye hareketine geçin. Tıpkı sandalyeye oturun gibi eğilin ve hareketin sonunda başlangıç pozisyonuna geçip geriye doğru esneyin. İleriye eğilme hareketi ile başınızı dizlerine değdirecekmiş gibi adım adım öne eğilin. Hareketin devamında kedi hareketine geçerek, dizlerinizin üstüne çömelin.  Tıpkı kedi gibi sırtınızı gerin. Bu hareketleri üçer setler halinde haftada üç gün uygulayın. Esneme kabiliyetinizi kazandıkça hareketleri çoğaltarak zorlaştırabilirsiniz. Hamilelik yogası sayesinde daha zinde bir vücuda kavuşabilirsiniz.