Doğumhane, hastanelerin belki de en önemli bölümüdür. Bebeğin dünyaya gözlerini açtığı yer olan doğumhanelerden birçoğumuzun yolu geçmiştir. Geçmemiş olsa bile kapısında karmakarışık duygularla beklemeyeceğimizin garantisini veremeyiz. Bir gebenin, doğumhaneye girdiğinden, bebeğini kucağına alıncaya kadar geçirdiği aşamalara hep beraber bakalım.

Hamilesiniz ve doğumhaneye başvurdunuz, yapacağınız ilk şey bir ebeyle görüşmek olacaktır. Muayene odasında genel bilgileriniz alınır. Gerekirse doktor tarafından ultrason muayenesi de yapılabilir. Her şey tamamlandı ve doğumhaneye yatışınız gerçekleştirildi. Unutmayın, doğumhaneye gebe olarak girdiniz, anne olarak çıkacaksınız.

Doğumhaneye girdikten sonra üç aşamadan bahsedilebilir: doğum yolunun açılması, bebeğin gelmesi ve anne ile bebeğin özel zaman geçirmesi. 

  • Doğum yolunun açılması aşaması

Bu aşamada düzenli sancılar geçireceksiniz. Genellikle 1 dakikalık kasılma ve 2 dakikalık gevşeme sürecine maruz kalacaksınız. Kasılma aşamasında içinizde yüksek bir basınç hissedeceksiniz. Bu gayet normal çünkü doğum yoları açılmaya başlıyor. Bu zamanı geçirirken şu üçlüye dikkatinizi çekmek istiyorum: Gevşe, Rahatla, Zaman Geçir

  • Doğum masası: bebeğin dünyaya gözlerini açma aşaması

Doğum masası, sırtüstü yatılan ayarlanabilir eğimli bir masadır. “Doğum yolları açıldıktan sonra” doğum masasına yatmak sizin için daha az acılı bir doğum demektir. Mümkün olduğunca oturmaya benzer bir pozisyon, daha rahat bir doğum geçirmenize yardımcı olacaktır. Ikınmaya başlayabilirsiniz.

  • Bebeğiniz ile ilk temas

Ve beklenen an geldi. Göbek kordonuyla plasentaya bağlı o çirkin yaratık karşınızda. Rahatlayabilirsiniz. Dünyanın en mutlu hissini “anne olma hissini” yaşıyorsunuz. Hormonlarınız tavan yapmış durumda ve oldukça yorgunsunuz. Artık bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz. En önemli nokta: bebeğinizle ten tene temas etmeyi unutmayın.

İlk tanışmayı olabildiğince sıkı fıkı geçirin. Sonrasında bebeğin durumunun incelenmesi gerekebilir. Korkmayın sadece kısa bir ayrılık süreci. Bebek ısıtıcıların altına alınır ve doktor tarafından ilk muayenesi yapılır. Muayeneden sonra onu yine sarıp sarmalayın. Ten tene teması da unutmayın. Gerekli haller dışında bebeğinizi kucağınızdan indirmeyin ki muhtemelen indirmek istemeyeceksiniz.

Şunu da unutmadan; bekleme odasına geçtiğinizde misafirlerinizle olabildiğince geç görüşün. Bebeğinizle sevgi dolu bir ilk zaman geçirin. Baba adayları, siz de sınavı geçtiniz. Annenin ardından bebeğe ilk temas eden siz olmalısınız. Tebrikler!