Gebelikten şüphelenen bayanların ilk yapması gereken gebelik testinden önce adet tarihinde herhangi bir gecikme olup olmadığını kontrol etmelidir. Bayanlar eğer tarihlerde bir gecikme varsa, herhangi bir eczaneden alabileceği idrar testi ile kendine uygulayarak hamile olup olmadığı sonucunu öğrenebilirler. Mevcut idrar testleri aracılığıyla gebelik kontrolü yapabilmeniz için cinsel ilişkiniz üzerinden en az 15 gün geçmelidir. Aksi takdirde yüzde 90 oranında sonuçla alakalı yanılabilirsiniz. En doğru sonucu alabilmeniz için bu süreye dikkat etmeniz gerekir. Yaptığınız gebelik testinde ki hassasiyet de burada çok önemli bir faktördür. Gebelik testlerinden bazıları düşük miktarda ki HCG hormonunu dahi tespit ederken diğerlerinin daha yüksek miktarlarda HCG hormonu salgılanmış olması sonuçların doğruluğu açısından çok önemlidir. Peki, gebelik testi nasıl yapılır?

Gebelik testi nasıl yapılır? sorusunun cevabı oldukça çeşitlidir. Eczaneden alıp evde yaptığınız idrar testleri sonucu pozitif çıkması halinde daha emin olabilmek adına kesinlikle kan testiyle bu sonucu garantilemelisiniz. Aksi durumda yani sonucunuzun negatif çıkması durumunda ise isterseniz idrar testini yeniler isterseniz aynı şekilde kan testi ile kesin sonucu öğrenebilirsiniz. Gebelik testinizin silik çıktığı durumlarda ise testi tekrarlamanız gerekir fakat bu tekrarlama işlemini eczaneden birden fazla test alımı yaparak ve testlerin arasına birer gün ara vererek denemenizde net sonuçlar almanız mümkündür. Yine de kesin sonuç olarak kan testi seçeneğini değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Kan Testleri Nerelerde Yapılır ?

Kanda gebelik testleri yaygın olarak sağlık merkezleri hastaneler özel ve devlet kliniklerinin yanı sıra laboratuarlar tarafından da yapılmaktadır. Gebelik testlerinde kan testi sonuçlarının doğru ve kesin olabilmesi için cinsel ilişki üzerinden en az 1 hafta süre geçmesi gerekiyor.

Gebelik Testleri Çeşitlerinden Kan Testi Nasıl Yapılır ?

Bilinen bir yöntem olan kan alınması ile yapılan test sonuçları, özel kliniklerinde 1 gün içinde kolayca alınabilirken devlet hastanelerinde ise test sonucunuza 1 gün sonra ulaşabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz üzere kan testleri sonucunuz yaşanılan ilişkiden 1 hafta sonra yapıldığı takdirde yüzde 100 derecesinde doğruluk gösterir.

Gebelik testi nasıl yapılır sorusunun cevabına bu şekilde ulaşmış olacaksınız.