Hamilelik bir kadının yaşayabileceği en güzel, en anlamlı ancak bir o kadar da kaygılı bir süreçtir. Hamilelik kadınları her açıdan etkileyen tamamen bilinmezlik üstüne kurulmuş tatlı bir bekleyiştir. Ancak hamilelik döneminde vücutta meydana gelen fiziksel ve hormonel değişimler bazen istenmeyen durumların yaşanmasına da sebep olabilmektedir. Hamilelikte yaşanan bazı hastalıklara halk dilinde hamilelik hastalıkları olarak adlandırılmaktadır.

Hamilelikte Yaşanan Değişimler

Hamilelik, hormonel ve fiziksel değişimlere sebep olmaktadır. Uzmanlar özellikle hamilelik döneminde ortaya çıkan hamilelik hastalıkları sebepleri arasında kişinin yaşam tarzı, yaşı ve beslenme düzeni ile ilgili olduğunu öne sürselerde tam olarak nedenini bilememektedirler. Hamilelik kadınları psikolojik olarak etkilemektedir. Hormonların değişmesine bağlı olarak görülen bu değişimler bebeğin anne üzerinde oluşturduğu sorumluluk ve kaygı duygusundan kaynaklandığı da uzman görüşleri arasında yer almaktadır.

Hamilelik Hastalıkları

Birçok kadın hamilelik döneminde bulantı, kusma, iştahsızlık, kabızlık ve baş dönmesi, ağız yaraları gibi durumları yaşamaktadır. Ayrıca bazı anne adayları Tokofobik yani doğum yapma korkusuna sahip olabilmekte ve bu da çeşitli problemler yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu sayılan durumlar hamilelik hastalıkları olarak adlandırılmaktadır. Hamilelik sürecinde bu durumları yaşayan anne adayları zorlu ve yorucu bir süreci yaşamak zorunda kalmaktadır. Bu durum anne adayının yorgun düşmesine ve bebeği ile ilgili kaygı duymasına sebep olacağı için psikolojik olarak da olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.

Hamilelikte Grip Tehlikeli Mi?

Hamilelik sürecinde mümkün olduğu kadar hasta olmamak gerekmektedir. Bu sebeple anne adaylarının beslenme ve uyku düzenlerine dikkat etmesi, aşırı sıcak ya da soğuk ortamlardan uzak durması, hasta kişilerle yakın temastan kaçınması gerekmektedir. Hamilelikte soğuk algınlığı çok yorucu olmamakla birlikte anne adayının immun sisteminde düşüşe sebep olmakta ve diğer hastalıklara açık hale getirmektedir. Ancak grip daha ağır bir hastalıktır ve grip olan anne adayının özellikle ateş, kanlı balgam, titreme, şiddetli kusma, ishal, karın ağrısı ya da basınç, nefes darlığı belirtilerinden birini hissetmesi halinde derhal doktora başvurmalı ve önlem almalıdır. Grip anne adayının hamilelik sürecini olumsuz etkilemesinin yanında bebeğin sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.