Kişinin hamile olduğunu anlamasının en kesin yolu kan ve idrar testidir. Fakat bazı fiziksel göstergelerde hamileliğin işareti olabilir. ‘’Hamilelik nasıl anlaşılır?’’sorusunun cevabını hep birlikte inceleyelim.

Mide Bulantısı ve Baş Dönmesi

Hamileliğin en çok görülen belirtisi mide bulantısı ve baş dönmesidir. Hamile kadınlar gebeliklerinin ilk haftasından itibaren özellikle sabahları bulantı şikâyetinde bulunurlar. Bulantı yataktan ilk kalkıldığı an baş dönmesi ile başlar, günün ilerleyen saatlerinde azalarak kaybolur. Kan basıncının aşırı artması ve değişen hormonlar nedeniyle zaman zaman şiddetli baş ağırsı da görülebilir.

Adet Kanamasının Gecikmesi Ve Vajinal Akıntı Artışı

Hamilelik ile birlikte döl yolu üzerinde akıntı arışı gözlenmektedir. Bu akıntılar tüm gebelik boyu artarak devam etmektedir. Genel hamile kadınlarda görülen bu akıntı sarımtırak bir renkte olup kremsi bir yapıya sahiptir. Bir diğer hamilelik belirtisi de adet kanamasındaki gecikmedir. Çevresel faktörlerin, stres, iklim değişikliği gibi etmenler haricinde 28-30 günlük düzen aralığındaki adet döneminde görülen sapmalar hamileliğin belirtisidir. Fakat bazı hamile kadınlar adet döneminde herhangi bir farklılık olmadan da gebelik dönemi geçirebilirler. Bu olaya halk arasında üste görme denilmektedir. Hamile kişi adet dönemindeki karın ağrılarını meme dolgunluklarını yaşar fakat kanama görülmez. Adet dönem belirtisinden farklı olarak meme ucunun çapı büyümeye ve giderek koyulmaya başlar. Yüzeysel olarak damarla koyulmaya ve belirginleşmeye başlar. Özellikle meme ucundan başlayarak zaman zaman sancılar, aşırı hassaslık hissi de görülebilir.

Gebelik Testi

Tüm belirtilerin görülmesine karşın bu duygusal bir değişimden de kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle eczaneden alınan gebelik testleri uygulanmalıdır. Testler tek sefer kullanılmalıdır. Hamile olduğunu düşünene kişi uygulamaya yazdığı gibi idrarını gerekli yere damlatır ve testi sarsmadan yaklaşık 10 dakika bekler. Ardından çıkan tek çizgi testin negatif olduğunu, çift çizgi testi pozitif olduğunu, yayılan çizgi de testin geçersiz olduğun gösterir. Fakat en garanti yöntem kan testidir ve testin sonucu ile birlikte bir doktorda muayene ile hamilelik sürecinin belirlenmesidir. Tüm bu yöntemlerle hamilelik nasıl anlaşılır sorusuna da cevap bulunmuş olacaktır.