Sigara ve alkol tüketimi gebelik yaşamayan insanlar için büyük sağlık tehdidi oluşturabilirken, bu risk gebeler için daha da önemli hale geliyor, çünkü hem annenin hem de bebeğin sağlığı için tehdit oluşturuyor. ‘Hamilelikte alkol aldım’ diyenler bu konudaki önerilere oldukça dikkat etmelidir.

Gebelikte Sigara Tüketiminin Riskleri Nedir?
Sigaranın içinde 3000’den fazla kimyasal madde olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunlardan en bilindik ve en önemli kimyasallar ise nikotin, karbon monoksit ve siyanid dir. Bu kimyasallar gebelikte sigara tüketildiğinde bebeğin büyümesini yavaşlatır ve doğduğunda bebeğin kilosu normal bebeklerden çok daha düşük olur. Bazı durumlarda ise sigara tüketimi erken doğuma ve/ veya düşük yapmaya yol açabilir ve hem anne hem de bebek için risk oluşur.

Aynı zamanda sigara tüketimi anne karnındaki bebeğin oksijen seviyesini ciddi oranda azaltır ve bebeğin vücutsal ve zihinsel gelişimine olumsuz etki eder. Öte yandan gebelik sırasında annenin sigara tüketmesi bebeğin akciğerlerinin gelişmesini engeller ve bebeğin ileriki yaşlarda akciğer hastalarına yakalanma riskini ciddi boyutlara taşır.

Gebelikte Alkol Tüketiminin Riskleri Nedir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki gebelik sırasında alınan alkolün bebeğin üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemektedir. Bunun sebebi ise hamilelik sırasında farklı ‘Hamilelikte alkol aldım’ diyen anne adaylarının ne kadar alkol tükettiklerinin veya hamileliğin hangi evresinde alkol tükettiklerinin tam olarak belirlenememesidir. Bu belirsizliğe yol açan bir diğer neden ise kişilerin metabolizmalarının alkole karşılılık verdiği farklı tepkiler olarak biliniyor.

Genel olarak alkolün hamileler için yasaklanması ile tüketimi durdurmak hedefleniyor. Gebelik döneminden önce, gebelik hazırlıkları sırasında alkolden kaçınmanız önemli bir faktördür. Alkol genel olarak bebeğin gelişimine olumsuz etki etmektedir. Bu yüzden eğer ‘Hamilelikte alkol aldım, ne yapmalıyım?’ diyorsanız, size tavsiyemiz hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için gebelik sırasında ve emzirme süresi boyunca alkol tüketimini durdurmanız, çünkü alkol direk olarak bebeğe ulaşır ve onun gelişimine olumsuz etki eder.

Örneğin günde 1-2 kadeh alkol alan anne adaylarının bebeklerinde zeka problemleri, konuşma güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye yol açmıştır. Bunun yanı sıra sigara içen anne adayları direk olarak erken doğum ve düşük tehlikesi ile karşı karşıya kalır.