Bebek isteyen çiftlerin çocuk sahibi olamamasından kaynaklı bir hastalıktır. Çoğu zaman kısırlık sadece kadının üstlendiği bir sorun olarak görülse de aslı öyle değildir. İki cinsiyet içinde kısırlık eşit miktarlarda görülmektedir. Kadınları kapsayan sorunların alt başlıkları biraz fazla olmakla birlikte sorunların birçoğu çözülebilir niteliktedir. Kısırlık tedavisi bu noktada oldukça önem arz etmektedir. 

Kısırlık Nedir?
Genellikle kısırlık durumu kadında hiç hamileliğin oluşmaması veya önceden gebelik oluşup sonrada gebeliğin oluşmaması durumudur. İstatistiksel olarak kadınların yüzde yirmi beşi hayatlarının bir döneminde kısırlık hastalığı ile karşı karşıya gelmektedir. Her kadının doğurganlık yönünden en verimli dönemi yirmi beş  yaş civarı olmaktadır. Genel itibarı ile otuz beş yaşından sonra kadınlardaki doğurganlık yeteneği ciddi oranda azalmaktadır. Evli bir çiftin hamilelik şansına sahip olması ortalama yüzde ellidir. Bu oran evlilik ilerledikçe artmakla beraber iki senenin sonunda yüzde doksanlara çıkmaktadır.

Kısırlığın Nedenleri Nelerdir?
Kadında kısırlık yaşa, çocuk sayısına, over rezervi gibi noktalara değinerek incelenir. Uzman bir doktorun teşhisi ile hastalığın nedeni ortaya çıkarılır. Hastalığın temel nedenlerini şöyle sıralayabiliriz,

  • Döl yolu problemleri
  • Döl yatağı hastalıkları
  • Döl yatağı borusu sorunları
  • Yumurtalık hastalıkları
  • Vajinal bozukluklar

Kısırlık Tedavisi
Kısırlık tedavilerinde öncelikle sorun hakkında araştırma ve tetkikler yapılmalıdır. Kısırlık probleminde bireylerin yüzde on beşinde herhangi bir problem bulunamaz buna açıklanamayan intertilite ismi verilir. Tedavide ise çiftin yaşı, kısırlık zamanı, varsa çocuğunun sayısı, over rezervi gibi noktalara bakılıp tedavi rotası çizilir .Kısırlık tedavisinde  protokol gereği en az altı ay sürdürülmesi gerekmektedir. Kısırlık tedavisi uygulamasına başlayan bireyler sabırlı olmalıdır. Uzman doktor tedavi için en uygun yöntemi belirler. Çiftler bu yönteme sadık kalarak doktoru dinlemelidir. Başlıca kısırlık tedavisi yöntemleri şunlardır:

Yumurtlama tedavisi, kısırlığın nedeni bulunamadığında veya kadın yumurtlama düzensizliği görüldüğünde verilen tedavi yöntemidir. Kısırlık için en çok uygulanan yöntemlerden biridir. Burda kadının yumurtlama zamanını düzenlemek ve belirli zamanlarda birlikteliği sağlayarak hamilelik şansını arttırmaktır.

Yumurtlama ve aşılama, adetin üçüncü günü ağızdan hap veya iğne ile yumurtanın büyümesi sağlanır. Bu arada ultrason yapılarak yumurta büyüklüğü takip edilir. Sonrasında aşılama yapılarak veya yumurtanın çatlaması beklenerek, yumurta çatlatılır. Takibinde eşler birlikte olur. Yaklaşık haftada üç gün. Her ilişkiden sonra çiftler on beş dakika sırt üstü yatmaları gerekmektedir.

Ameliyat tedavisi, laparaskopi ve histeroskopi ile yapılan ameliyat tedavileri yapılır. Rahim içinde girişinde veya yolunda sorun varsa bu yöntem kullanılabilir.

Tüp bebek tedavisi, her iki tüpü de tıkalı olan bayanda yada sperm sayısı düşük olan erkek bireyde bu tedavi uygulanır.