Anne ve bebek sağlığı bakımından tavsiye edilen normal doğumdur. Herhangi bir sağlık sorunu söz konusu değil ise gebeliğin 38-42. haftaları arasında normal doğum gerçekleşir. Normal vajinal yolla gerçekleşmesi planlanan doğumların yaklaşık  %75-80’inde rahat bir şekilde gerçekleştirilir. Doğum fiziksel ve duygusal olarak yaşanması gereken bir evredir. Normal doğum sayesinde vücut gerekli hormonları salgılar ve anne bebek arasındaki bağ kuvvetlenir. İlaç ya da bir ameliyat olmadan gerçekleşen doğumlarda da hastanenin kullanılması oldukça önemlidir. Normal doğum ne kadar kendiliğinde işleyen bir sürece sahip olsa da profesyonel müdahaleler sayesinde daha kolay ve anne bebek sağlığı açısından daha doğru ilerler.

Normal Doğum Belirtileri Nelerdir?

Normal doğumun en belirgin belirtisi su kesesinin açılmasıdır. Gebe düzenli olarak yaklaşık 15-20 dakikalık aralıklar ile kasılma yaşar. Kasılmaların süresi 10 dakikada bire düşerek belden kasıklara kadar ağrılar hissedilir. Ardından rahim ağızı tıpacının atılması gerçekleşir ve sümük kıvamında kanlı bir akıntı oluşur. Normal doğum belirtileri görüldükten sonra en geç 24 saat içinde doğum gerçekleşir. Bu belirtiler gözlemlendiği takdir de hastaneye gitmesi gerekir.

Normal Doğum Evreleri Nelerdir?

Normal doğum belirtileri 3 evrede gerçekleşir. İlk evrede gebe güçlü kasılmalar hisseder ve rahim ağızı ortalama 10 santimetre açılır. Bu evrede doğum teorik olarak başlar. Servikal açıklık giderek artarken gebenin ıkınmaları sayesinde bebek baş aşağı bir şekilde rahim ağızına ulaşır. Nadiren de olsa bebek bazen bu yolda ters ilerleyebilir böyle bir durumda acilen doktor müdahalesi gereklidir. İkinci evrede, Bebeğin başı vajinal bölgeden dışarıya çıkar ve ardından doğum tamamen gerçekleşir. Son evrede gebe plasenta ve eklerini atarak doğumu sonlandırır.

Normal Doğumun Faydaları nelerdir?

Normal doğumun en büyük faydası ilaç kullanılmadan gerçekleşmesidir. Vücut doğum yaptığının farkında olarak gerekli hormonları salgılar ve vücut daha hızlı iyileşir. Normal doğum yapan gebelerin süt konusunda diğer gebelere karşın daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu doğum şekli sayesinde bebek vajina yolunda bakterilerle tanışarak bağışıklık sistemini oluşturur,  yaşam koşullarına daha çabuk adapte olur.