Hamilelik Döneminde Orgazm Erken Doğuma Neden Olur Mu?

Hamilelik döneminde orgazm sırasında rahimde kasılmalar oluşur. Hamileliğin ilk aylarında bu kasılmalar fazla hissedilmez. Ancak hamileliğin 4. Veya 5. Ayından itibaren anne tarafından bu kasılmalar hissedilmeye başlanır. Orgazm her ne kadar doğumu tetikleyen hareketler arasında kasılmalar ile tehlike oluşturduğu düşünülse de bu kasılmalar kısa sürelidir ve zararlı değildir. Bu küçük kasılmalar erken doğuma neden olmaz. Ancak beklenmeyen durumlarda doktora başvurulması gerekebilir. Herhangi bir kanama veya ağrı durumunda cinsel ilişki yasaklanabilir. Bu durumlar yaşanmadığı sürece cinsel birlikteliğin anne adayına veya bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Erken Doğuma Sebep Olan Etmenler

Anne adaylarının cinsellik birliktelikten ve orgazm olmaktan çok çekinmesi gereken zararlı alışkanlıklardır. Alkol ve sigara kullanımı erken doğumu tetikleyebilir. Bebek sağlığı açısından da çok zararlıdır. Bunun dışında ilaç kullanımı da erken doğumu tetikleyen hareketler arasındadır. Hamileliğin hassas bir dönem olduğunu bilincine vararak ilaç alımının azaltılması, mümkünse sıfıra indirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında aşırı kilo almamaya da dikkat edilmelidir. Aşırı kilo almak bebek ve anne sağlığına zarar verebilir.

Sağlıklı Bir Hamilelik Dönemi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Anne adayının hamilelik dönemi boyunca fiziksel ve psikolojik yıpranması söz konusudur. Bu çerçevede hem fiziksel hem de ruhsal sağlığa dikkat edilmesi gerekmektedir.  Anne adayının yorucu ev işlerinden uzak durması gerekmektedir. Gün içerisinde egzersiz yapmak anne adaylarına iyi gelecektir. Zarar alışkanlıklardan uzak durmalı ve hamileliğin ilk ve son 3 ayı cinsel ilişkiyi arttırmaktan kaçınmak gerekir.