Günümüzde anestezi yöntemlerinin gelişmesi, sterilizasyon ve enfeksiyon sorunlarına karşı çözüm olabilecek antibiyotiklerin geliştirilmesi, ameliyatta gerekli olunan dikiş materyallerindeki gelişmeler ve ameliyat tekniklerinin gelişmesi sonucunda sezaryen ameliyatları güvenli ve kolay bir operasyon haline gelmiştir.

Sezaryen Doğum Nedir?

Peki, sezaryen doğum nedir? Vajinal doğumunun çeşitli sebeplerle gerçekleşememesi durumunda karın bölgesinden açılan bir kesik yardımıyla annenin karnındaki bebeğin cerrahi işlem sonucunda dünyaya getirilmesi işlemine sezaryen doğum denir.  Sezaryen doğum işlemi genel olarak 30 dk ila 1 saat arası sürmektedir. Bu doğumda kullanılan anestezi miktarı normal doğumdakine göre 2 kat daha fazladır.

Sezaryen doğum yapmış bir bayan sonrasında normal doğum yapmak geçtiğimiz yıllarda mümkün değildi. Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesiyle sezaryen doğumdan sonrada normal doğum yapılabilmektedir. İstatistik verilere göre ilk doğumun sezaryen olmasından sonra normal doğum isteyen bayanların yüzde 45’i kararından vazgeçerek sezaryen doğum yapmak istemişlerdir.

Sezaryen Doğuma Nasıl Karar Verilmeli?

Doktorun, normal doğumda ki sancıları, kas kasılmalarını, ilk doğumda yaşanan bir cerrahi müdahalenin ve yırtılma ihtimallerinin göz önünde tutulması sonucunda bayanın nasıl doğum yapacağına karar verilir.

Sezaryen doğum sonrası sekiz ila on iki saat içerisinde hastanın yataktan çıkartılmaması gerekmektedir. Bunun nedeni akciğerin hava almamasını sağlamak, damar yollarının açık kalmasını sağlamak, bağırsak fonksiyonlarında meydana gelebilecek sorunların önlenmesi ve özellikle ayağa kalkıldığında yaşanması muhtemel olan gaz sancısı yaşanmamasını sağlar.

Sezaryen doğum sonrasında birey ilk gün rahatça ayağa kalkabilmektedir ve hatta etrafta dolaşabilirler. Doğumdan sonraki altı saat bir şey yememeli veya içmemelidir. Altı saatin sonunda önce sıvı gıdalar daha sonrasında katı besinleri alınmasıyla devam edilebilir. Oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon riskine karşı hastaya sonda uygulaması yapılabilir.

Sezaryen Doğumun Faydaları

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, normal yollarla doğum gerçekleştirilmesi en doğal ve bebeğe göre en kusursuz şekilde dünyaya gelmesini sağlayan bir yöntem olduğu için hiçbir cerrahi müdahale ya da başka yöntemler bu doğumun yerini tutmaz. Ama sezaryen ile yapılan doğum normal doğuma en yakın doğum olmakla birlikte seçilebilecek en güvenli yöntemdir. Tabi normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda tercih edilmelidir. Normal doğumda anne veya bebek için yaşanabilecek riskler varsa sezaryen doğum da bu riskler ortadan kalkar. Sezaryen doğumun bir diğer faydası da istenildiği zaman olunmasıdır. Tabi bu doktor kontrolü altında verilecek bir karardır. Faydalarını ve zararlarını bilerek sezaryen doğuma karar verilmelidir.