Kadının yumurtasını ve erkeğin spermin labaratuvar ortamında, döllendirilmesi ve yöntemin başarılması halinde de embriyo transferi ile annenin rahmine yerleştirilmesi işlemine tüp bebek yöntemleri denilir.

Yöntemleri Nelerdir?
Tüp bebek yöntemleri ile ilgili işleme öncelikle anne dayı olmak isteyen kişinin yumurtalarını oluşma zamanı kontrol altına alınarak başlanır.  Doktor anne adayına bazı ilaçlar vererek daha fazla yumurta toplama şansını arttırmaya çalışır. Yumurtaların gelişimini doktor ultrason ile kan testi ile ve idrar testleri ile kontrol edecektir.  Aynı zamanda da hormon seviyeleri de kontrol edilir.

  • Doktor, yumurtaları küçük bir operasyon ile alacaktır.  Bu aşamada anne adayı rahat olsun diye lokal anestezi uygulanır ya sakinleştirici uygulanır.  Sonra karında anne adayı kramp ağrısı ya da doluluk hissi gibi hisler hissetmeye başlayabilecektir.
  • Erkeğin boşalması sonucu elde edilen spermler, yumurtala ile birleştirilmek üzere hazır hale getirilecektir
  • Döllenme için spermler ve yumurtalar laboratuvar da belirli işlemler yapılarak döllenmenin gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Bu aşamada döllenme işleminin gerçekleştirilmiş olduğundan emin olabilmek adına gözlem altına alınacaktır.  Embriyo haline gelinceye kadar gözlem devam edecektir.
  • Embriyo döllenme gerçekleştiren en geç altı gün içerisinde anne adayının rahmine yerleştirilecektir. Genellikle ya ikinci ya da üçüncü gününde işlem olabilmektedir. Başarılı şekilde embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilecektir.
  • Bu aşamadan sonra doktor ultrason ile kontrol yapacaktır. Bu prosedür genellikle acı vermemektedir. Ama bazı anne adayları hafif şekilde kramplar hissedebileceklerdir.
  • Ve artık doktor hamilelik semtomlarını gözlemlemeye başlayacaktır. Ulaşım ile izlenerek ve kan testleri yapılarak başarılı olup olmadığına bakılacaktır.

Tüp bebek yönteminin başarısı birden çok faktör göre değişme göstermektedir. Burada hastanın yaklaşımı ve karakteri oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Yönteminin Bazı Riskleri Vardır Bunlar Nelerdir?

Yumurtalık uyarıldığı için Hiper stimülasyon oluşabilir. Böyle okur ise yumurtalıklar şişer ağrı yapabilir. Hafif atlatılabilir. Ardından mide bulantısı iştah kaybı kusma gibi hisler yaşanabilmektedir.  Tüp bebek yönteminde çoklu bebek olasılığı artmaktadır.

Bu tüp bebek yöntemleri çeşidinin diğer adı da, yardımcı üreme yöntemidir. Çiftler fiziksel ve duygusal bağlılık içerisinde olmalıdır.   Bu yöntem ile bebek sahibi olmuş olan birçok hasta vardır.